264
1176950

Johan Henrik Frodell, gräddkanna, silver, Stockholm 1797. Gustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld. Kaskformad, på rektangulär bas med nollgaller och kulfötter. På livet graverad bladranka. Uppsvängt, räfflat handtag. Undertill svisselerade initialer. Höjd 16,5 cm, vikt 268 gram

Proveniens

Privat samling.