262
1176951

Petter Eneroth, gräddkanna, silver, Stockholm 1793. Gustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Invändigt förgylld. Hög fot, på rektangulär bas, dekor av pärlstav samt på livet lödda antikiserande medaljong. Uppsvängt, räfflat handtag. Höjd 14 cm, vikt 242 gram.

Proveniens

Privat samling.