280
1178929

Nils Grubb, sked, silver, Hudiksvall 1780.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Delvis förgylld. Kronknopp med ringhängen, plant skaft med räfflade band, i bladet svisselerad blomma. Frånsidan med initialer. Längd 18 cm, vikt 36 gram.

Bladet med lagad bristning.

Proveniens

Privat samling.