286
1146592

KANNA, lergods, Persien 1200-tal, sannolikt Keshan, höjd ca 17,5 cm.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
621 - 799 EUR
648 - 833 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Kanna med klöverbladsmynning och kort handtag. Turkosfärgad glasyr dekorerad med svarta ränder.

Skador, lagningar, kompletteringar.

Jämför Nils Nessim Antikviteter, Strandvägen 7 c, Stockholm: Keramik och Glas från Iran, Våren 1966, nr. 73 (2138 C), pris då 1.025kr.