287
1186707

LJUSSTAKE, brons/kopparlegering, osmansk, Turkiet 1500-1600-tal, höjd 24 cm, fotens diameter 15,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Gjuten och svarvad. Profilerad klockformig fot, cylindriskt skaft och ljuspipa med vulster och linjer. Insidan av foten slät och dekorerad med linjer. Jämför museinummer M.53-1967 och 931-1884 i Victoria & Albert museets samlingar.

Putsad, smärre skador.