290
1175768

DUBBELRYA, Finland, sannolikt Åland, ca 174-176,5 x 135-138 cm, signerad och daterad H:C:D 1848.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Brun botten med polykroma stiliserade blommor och grönt fält med signatur och datering. Bred röd bård med polykroma romber. Baksidan med brun lugg.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, lagningar, skador. Baksidan ställvis sliten, långsidorna med skador.

Proveniens

Familj på Åland.