291
1189805

ÅKDYNA, flamskväv, "Kungahjorten", ca 50 x 104,5 cm, Skåne 1700-talets sista fjärdedel - omkring 1800.

Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
5 300 - 5 740 EUR
5 530 - 5 990 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Sannolikt Torna härad. Grön botten med polykromt stiliserat mönster av tre kransar med krönt hjort och blommor. Kransen omgiven av vingliknande ornament samt blommor. Den gula bården sydd på baksidan. (Ovanlig).

Något slitage, smärre fläckar och skador.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 225.