292
1189806

ÅKDYNA, FRAGMENT, flamskväv, "Den innelykta fågeln", ca 52 x 67 cm, Skåne 1700-talets sista fjärdedel.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris

Troligen Harjagers eller Torna härad. Mörkbrun botten med polykromt stiliserat mönster av två kransar med fågel och blommor omgivna av olika blommor. Med montering ca 59 x 76 cm.

Något ställvis lite hårdare slitage, fläckar, smärre lagningar.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplanscher 218, 271.