292
1189806

ÅKDYNA, FRAGMENT, flamskväv, "Den innelykta fågeln", ca 52 x 67 cm, Skåne 1700-talets sista fjärdedel.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris

Troligen Harjagers eller Torna härad. Mörkbrun botten med polykromt stiliserat mönster av två kransar med fågel och blommor omgivna av olika blommor. Med montering ca 59 x 76 cm.

Något ställvis lite hårdare slitage, fläckar, smärre lagningar.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplanscher 218, 271.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

685. Tadeusz Kantor, Utan titel.
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
Budhistorik
380 000

ditt bud
370 000

ditt bud
360 000

ditt bud
350 000

ditt bud
Aktuellt bud:
380 000 SEK