293
1189816

ÅKDYNA, flamskväv, "Bebådelsen", ca 47,5-49,5 x 96,5-97,5 cm, Skåne 1800-talets förra hälft.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Troligen Harjagers eller Torna härad. Mörkbrun botten med polykromt stiliserat mönster av två kransar med bebådelsescen krönta av änglar och omgivna av olika blommor.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar. Lagade kortsidor.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplanscher 217, 270.