294
1189818

ÅKDYNA FRAGMENT, flamskväv, "Urnor och par", ca 51-53,5 x 92-97 cm, Skåne 1800-talets förra hälft.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Troligen Harjagers eller Torna härad. Signerad EID. Mörkbrun botten med tätt polykromt mönster av blommor, kvinnor, män, fåglar och urnor. Med montering ca 56 x 101 cm.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, skador, lagningar.

Prins Eugens Waldemarsudde: Lilli och Prinsen,
100 år av hemslöjd och textil konst, 2012-06-06 till 2012-09-16.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 230, 272.