295
1194067

BÄNKALÄNGD sannolikt, FRAGMENT, rölakan, "Dubbelstjärnor", ca 58,5-59,5 x 220-223 cm, Skåne omkring 1800.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris

Bara eller Oxie härad. Röd botten med fem stora polykroma dubbelstjärnor, små stiliserade blommor och andra ornament. Viggmönstrad bård. Med montering ca 65 x 230 cm.

Avkortad och ihopsatt. Stor abrash. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, skador, lagningar, hål.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Häftet 2, Malmö 1916, plansch 68; Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Häftet 1, Malmö 1924, plansch 47; Redaktör Granlund, Anette: ICOC XII, 2011 Stockholm, Värnamo 2012, nr 14, text och färgplanscher sid 122-123.