296
1189794
ÅKDYNA, rölakan, "Åttabladsstjärnor", ca 46,5 x 104 cm, Skåne omkring 1800.
Åkdyna, rölakan, "Åttabladsstjärnor", ca 46,5 x 104 cm, skåne omkring 1800.

Möjligen Luggude härad. Signerad KJD. Polykromt mönster av åttabladsstjärnor och romber. Bred viggmönstrad bård. Med montering 54 x 113 cm.

Något slitage, obetydliga fläckar, lagningar.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

928 - 1 113 EUR

Lägg ditt bud
Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.
Tilläggslista

Utropspris 10.-12.000kr

Prins Eugens Waldemarsudde: Lilli och Prinsen,
100 år av hemslöjd och textil konst, 2012-06-06 till 2012-09-16.

Om auktionen
Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12