296
1189794

ÅKDYNA, rölakan, "Åttabladsstjärnor", ca 46,5 x 104 cm, Skåne omkring 1800.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris

Möjligen Luggude härad. Signerad KJD. Polykromt mönster av åttabladsstjärnor och romber. Bred viggmönstrad bård. Med montering 54 x 113 cm.

Något slitage, obetydliga fläckar, lagningar.

Tilläggslista

Utropspris 10.-12.000kr

Prins Eugens Waldemarsudde: Lilli och Prinsen,
100 år av hemslöjd och textil konst, 2012-06-06 till 2012-09-16.