304
1186393

VÄVD TAPET, "Alexander den store", gobelängteknik, ca 230 x 230,5 cm, Flandern 1600-tal.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Stor polykrom figurscen med Alexander och uppvaktning. Härskaren presenteras med dyrbara gåvor. I fonden soldater framför stad. Fodrad.

Avkortad, bård saknas. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador, ställvis påmålad, ivävningar, lagningar. Senare lisière.