306
1174138

VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Slottspark", ca 269 x 327 cm, Frankrike 1700-talets början.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Polykrom slottspark med stor spaljé, statyer, fontäner, fåglar, blommor och stora träd. Ull och silke.

Något avkortad och huvudbård saknas. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, ivävningar, lagningar. Det mesta av lisièren senare, de ursprungliga delarna med skador.