307
1188796

VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Storken bjuder räven på middag", ca 274,5-277,5 x 181,5-183 cm, Aubusson, omkring 1780.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 830 - 10 600 EUR
9 210 - 11 100 USD
Klubbat pris

Ur Jean de La Fontaines Fabler (efter Aisopos). Benvit botten med stor polykrom medaljong med storken och räven i landskap, blomstergirlanger och rosetter. Rosa bård. Ull och silke. Delvis fodrad.

Delvis senare partier. Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, ivävningar, restaureringar, obetydliga skador, påmålningar. Bården ställvis något blekt.