308
1189201

VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Palatsinteriör", ca 314,5 x 185,5-186,5 cm, Aubusson sannolikt, 1800-talets andra hälft.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris

Polykrom palatsinteriör med stora urnor med buketter, draperier och kolonner. Vissa mönster i metalltråd. Fodrad.

Ställvis blekt, speciellt långsidornas bård. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och bristningar.