Stor polykrom figurscen med Alexander och uppvaktning. Härskaren presenteras med dyrbara gåvor. I fonden soldater framför stad. Fodrad.
Avkortad, bård saknas. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador, ställvis påmålad, ivävningar, lagningar. Senare lisière.