Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
312
1198271

MATTA, antik Heris, så kallad Serapi, ca 371 x 282,5 cm.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 780 - 8 720 EUR
7 760 - 9 980 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Rödmelerad botten med stor polykrom medaljong med stiliserande drakar, hörnornament samt stiliserade blom- och palmettslingor. Bred rödmelerad huvudbård med stor blom-, palmett- och arabeskranka.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar och iknytningar, påmålningar. Baksidan med malskador, baksidans sidor med klister, långsidorna med trampveck, senare sidor och fransar.