313
1189810

MATTA, semiantik Heris, ca 335,5-337,5 x 237-240 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris

Mörkblå botten med polykromt Karadja-inspirerat mönster med rader av stora medaljonger och mindre stiliserade blommönster. Bred röd huvudbård med blom-, palmett-, arabesk- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ställvis påmålad, lagningar och iknytningar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar flera knutrader.