315
1197107

MATTA, semiantik Indisk, ca 428,5 x 305,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusröd melerad botten med jagande rovdjur, getter, fåglar samt molnband, arabesk-, blom-, och palmettslingor med lejon maskaroner. Bred grön huvudbård med palmetter, molnband, blommor och arabesker.

Något ställvis hårdare slitage, smärre fläckar, lagningar. Kortsidorna med smärre skador.