Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
317
1190463

MATTA, Old Isfahan, part silk, ca 327 x 209 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykroma fåglar, medaljong, hörnornament och palmettslingor. Bred rödmelerad huvudbård med stor blom- och, palmettranka. Signerad Iran-Isfahan -Jalaledin Bakhshi Silkevarp.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar och malskador. Långsidor med smärre trampveck.