318
1181644

MATTA old Isfahan, märkt Davari, ca 318,5 x 206,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett-, arabesk- och blomslingor. Bred ljust gråbrun huvudbård med palmett-, blom- och arabeskranka. Yttre sekundärbården med inskription: Isfahan Davari. Varptrådar av silke.

Något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga malskador.