Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
319
1190487

MATTFRAGMENT, antik Karabagh 1700-tal, ca 293-300,5 x 202,5-205,5 c

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris

Mörkbrun botten med polykromt spaljémönster med små och stora blommor. Gul huvudbård med stiliserade blomrankor.

Reducerad och ihopsatt. Slitage, smutsig, fläckar, lagningar, kompletteringar, iknytningar, skador. trampveck. Skadade kortsidor.