320
1185415

MATTA, antik/semiantik Kashgai, "Mother-and-Child", ca 184,5 x 149 cm.

Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
618 - 706 EUR
645 - 737 USD
Klubbat pris

Benvit botten med stort polykromt botehmönster, små symboler och S. Brunröd huvudbård med rankor med botehmönster, stiliserade blommor och S.

Något ställvis hårt slitage, smärre fläckar och lagningar, möjligen något påmålad. Skadade kortsidor.