322
1193522

MATTA, semiantik silke Keshan, ca 185-198 x 125-132,5 cm. cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Röd botten med polykrom medaljong, palmett- och blomslingor samt blå hörnornament med arabesker och blommor. Blåmelerad huvudbård med stor ros- och palmettranka.

Abrasher. Något slitage och smutsig, fläckar varav flera stela, smärre trampveck, obetydliga lagningar. Baksidan med ställvisa klösmärken, långsidorna med trampveck, avkortade kortsidor.