323
1189815

MATTA, antik/semiantik Keshan så kallad Motachem, ca 333,5-354 x 218-243 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, stiliserade blom- och palmettslingor. Rödmelerad huvudbård med stora och små blommönster. Korkull.

Abrasher. Beskuren och ihopsydd, möjligen kompletterad. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga malskador, smärre lagningar och iknytningar. Långsidorna med smärre trampveck.