324
1190602

MATTA, antik Kirman Laver figural, "Världens härskare", ca 234-235 x 142 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Polykromt scen med grekiskt tempel med inskriptioner, världens härskare och historiska personer. Vinröd huvudbård med blommor och kartuscher med namn och nummer. Överst i huvudbården en kartusch med inskription: Payande bad Bozorghane mashayer alam (ungefär: De skall leva i evighet).

De brunfärgade garnerna ställvis korroderade. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar, ställvis något påmålad. Baksidan med spår av klister speciellt på kortsidorna samt obetydliga malskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna med senare bomullsavslutningar och fransar.