325
1181040

MATTA, antik Kirman Laver figural, "Världens härskare", ca 236,5 x 140,5-143,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Polykromt scen med grekiskt tempel med inskriptioner, världens härskare och historiska personer. Mörkblå huvudbård med blommor och kartuscher med namn och nummer.

De brunfärgade garnerna något korroderade på några ställen. Något slitage, smutsig, fläckar, malskador, lagningar, ställvis något påmålad. Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna något skadade.