Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
328
1196448

MATTA, antik Mahal, s.k. Ziegler, ca 488-491 x 378,5-391,5 cm.

Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
7 750 - 8 720 EUR
8 870 - 9 980 USD
Klubbat pris

Terrakottamelerad botten med stor polykromt spaljémönster med stiliserade blom- och palmettslingor. Bred mörkblåmelerad huvudbård med stora palmett-, blad- och blomrankor.

De brunfärgade garnerna ställvis korroderade. Abrasher. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar, smärre påmålade områden. Sidorna med trampveck, en kortsida möjligen senare.