Mörkblå botten med stor terrakottamelerad medaljong och hörnornament samt stora polykroma stiliserade palmett- och blomrankor. Bred terrakottamelerad huvudbård med granatäppel-, palmett-, blom- och arabeskrankor.
Abrasher. Något ställvis hårt slitage, smutsig, stora fläckar, mindre fläckar (bl.a. tuggummi), lagningar, malskador. Långsidorna med skador, skadade och något avkortade kortsidor med revor.