338
1197873

BRODERI, antikt Rascht, Persien (Iran), sen Qajardynasti, ca 55 - 57,5 x 209,5 - 215 cm.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med polykroma broderier av nischer med stora blomvaser.

Något slitage, något smutsig, fläckar, smärre hål och fällningar, smärre malskador. Något skadade sidor.