339
1189811

MATTA, antik/semiantik Sivas/Sparta, ca 357-361 x 274-277 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris

Benvit botten med polykromt spaljémönster med blommor, palmetter och vaser. Smal mörkblå huvudbård med blom- och arabeskranka. Mittfältets mönster är inspirerat av persiska vasmattor från 1600-talet.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar, lagade revor, något påmålad, missfärgning, malskador. Sidorna med smärre trampveck.

Proveniens

Sotheby’s, London, maj 1998.