342
1159867

MATTA, antik/semiantik, silke Turkiet, sannolikt Kayseri, ca 178 x 121-124 cm.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
618 - 794 EUR
645 - 829 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Mörkblåmelerad botten med polykroma rovdjur, hjortar, fåglar, palmett- och blomslingor. Bred blekgul huvudbård med stor palmett-, arabesk- och blomranka. Ca 560.000 knutar per kvadratmeter.

Det brunfärgade garnet ställvis något korroderat. Något slitage, smutsig, obetydliga fläckar och skador. Senare fransar.