Mörkblåmelerad botten med polykroma rovdjur, hjortar, fåglar, palmett- och blomslingor. Bred blekgul huvudbård med stor palmett-, arabesk- och blomranka. Ca 560.000 knutar per kvadratmeter.
Det brunfärgade garnet ställvis något korroderat. Något slitage, smutsig, obetydliga fläckar och skador. Senare fransar.