343
1188793

MATTA, antik silke Täbris, ca 161,5-163,5 x 121,5-124,5 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris

Rödbrunt bönefält med polykrom moskélampa och kolonner. Bred benvit huvudbård med stiliserade blomställningar. Flera sekundärbårder med olika rankor.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar, möjligen ställvis lite påmålad. Sidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar flera knutrader.