Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
342
1159867

MATTA, antik/semiantik, silke Turkiet, sannolikt Kayseri, ca 178 x 121-124 cm.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
678 - 872 EUR
776 - 998 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Mörkblåmelerad botten med polykroma rovdjur, hjortar, fåglar, palmett- och blomslingor. Bred blekgul huvudbård med stor palmett-, arabesk- och blomranka. Ca 560.000 knutar per kvadratmeter.

Det brunfärgade garnet ställvis något korroderat. Något slitage, smutsig, obetydliga fläckar och skador. Senare fransar.