351
1168014

MATTFRAGMENT, antik Västanatolisk "Lotto", 1600-tal, ca 105 x 125 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Röd botten med stiliserat arabeskmönster i gult, mörkblått, ljusblått och brunt. Delar av huvudbården med polykroma kartuscher. Fodrad. Fodret märkt: LB 1.

Slitage, smutsig, lagningar, iknytningar, smärre skador, kompletteringar.

Jämför Redaktör Granlund, Anette, författare Boralevi, Alberto: ICOC XII, 2011 Stockholm, Värnamo 2012, nr 14, text och färgplanscher sid 46-47.