356
1177295

SERVIS, 92 delar, glas. Moser, "Splendid".

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av 12 stora vinglas (höjd 20,5 cm), 11 vinglas (höjd 20 cm), 12 vitvinsglas med grön ton (höjd 18,5 cm), 12 vinglas (höjd 17 cm), 10 dessertvinsglas, 10 selterglas (höjd 10,5), åtta champagneskålar (höjd 14,5 cm), sex snapsglas (höjd 10 cm), sex tazzor på fat (höjd 8 cm), två karaffer med propp, liten karaff med propp, kanna (höjd 22 cm), skål (diameter 23 cm). Rik förgyld och slipad dekor.

Slitage, ngt nagg.

Proveniens

The service was first designed in 1911, and is represented in many Royal Households around Europe.