Prenumerera på vårt nyhetsbrev

357
1190342
GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, märkt 16/2 1769.
GallerskÅl, fajans. rörstrand, märkt 16/2 1769.

Oval med genombrutna sidor, dekor i manganviolett av humle. Längd 25 cm.

Slitage, glasyrnötning, sprickor.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

557 - 742 EUR

Klubbat pris:
8 000 SEK
Proveniens

Med inventariemärket 27.

Om auktionen
Kontakta specialist
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02