360
1186295

TETE A TETE, sex delar, porslin. Meissen, 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Meissenmärke i underglasyrblått, målat nummer 21. Bestående av kaffekanna med lock, mjölkkanna med lock, sockerskål med lock, gräddkanna, två kaffekoppar med fat. Målad polykrom dekor av fåglar. Kaffekannans höjd 18,5 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

Purchased at Bukowskis, 24-26 November, 0490:958.