393
1188619

Pelle Swedlund

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Pelle Swedlund
(Sverige, 1865-1947)

Torghandel, skymningsmotiv från Riddarholmskyrkan, Stockholm

Signerad P.S. och daterad -14. Olja på duk 160 x 120 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 26-28 november 2008, kat nr 2132; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Konstnär