Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
394
1191763

Carl Wilhelmson

(Sverige, 1866-1928)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 390 - 3 880 EUR
3 880 - 4 440 USD
Carl Wilhelmson
(Sverige, 1866-1928)

Sommarnatt, motiv från Fiskebäckskil

Signerad C. Wilhelmson och daterad -99. Akvarell 38 x 56 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 342, "Höstauktionen", 21-23 september 1949, kat nr 976 (avbildad i katalogen); privat samling.

Konstnär