397
1198743

Olof Hermelin

(Sverige, 1827-1913)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
Olof Hermelin
(Sverige, 1827-1913)

Kvällsflanörer vid piren, motiv från USA

Signerad O. Hermelin och daterad 1876. Olja på uppfodrad duk 48 x 64,5 cm.

Motivet troligtvis från Cape May, New Jersey. Målningen är daterad 1876 vilket var samma år som Olof Hermelin reste till USA för att verka som kommissarie för den svenska avdelningen vid världsutställningen i Philadelphia. Cape May var vid denna tid ett populärt utflyktsmål för borgerskapet i såväl Philadelphia som New York.