Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
417
1196027

Jonas Forsslund

(Sverige, 1754-1809)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Jonas Forsslund
(Sverige, 1754-1809)

Maria Charlotta von Wahrendorff, f. Holterman (1768-1841)

Oval. Pastell 59 x 49 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Anders von Wahrendorff (1759-1848) gift med den avporträtterade, ärvde Hedensö från Anders Arfwedson.
Hedensö genom köp åter i familjen Arfwedson och porträttet kvar till 1968.
Därefter i arv.

Svenska Slott och Herresäten, Södermanland, Stockholm 1908: Hedensö, avbildat sid 268.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 390, avb kat nr 489. (SPA 1918:402).
Slott och herresäten i Sverige, Södermanland 1, Malmö 1968: Hedensö omnämnd sid 232.

Halvsyster med auktionens nummer 416 (och systerdotter till dennas man).
Släkterna Holterman, Arfwedson och von Wahrendorff var genom kusin- och andra giften nära besläktade med varandra.