418
1192228
William Blair Bruce
(1859-1906)
William blair bruce, "hiver à grèz (seine-et-marne)".

"Hiver à Grèz (Seine-et-Marne)"

A tergo signerad W. Blair Bruce och daterad Grèz 1893. Olja på duk 29 x 44,5 cm.

Utropspris:

125 000 - 150 000 SEK

11 596 - 13 915 EUR

Lägg ditt bud
Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.
Proveniens

Professor Carl och fru Cecilia Benedicks (Carolina Benedicks-Bruces halvbror och svägerska); redaktör och författare Brita Hebbe (dotter till ovanstående); därefter i arv.

Övrigt

För ytterligare information om William Blair Bruce och auktionens samling målningar av konstnären vänligen se under kat nr 421.

Om auktionen
Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05