418
1192228

William Blair Bruce

(Kanada, 1859-1906)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
William Blair Bruce
(Kanada, 1859-1906)

"Hiver à Grèz (Seine-et-Marne)"

A tergo signerad W. Blair Bruce och daterad Grèz 1893. Olja på duk 29 x 44,5 cm.

Proveniens

Professor Carl och fru Cecilia Benedicks (Carolina Benedicks-Bruces halvbror och svägerska); redaktör och författare Brita Hebbe (dotter till ovanstående); därefter i arv.

För ytterligare information om William Blair Bruce och auktionens samling målningar av konstnären vänligen se under kat nr 421.