419
1192233
William Blair Bruce
(1859-1906)
William blair bruce, "skulptören ville vallgrens hem i finland".

"Skulptören Ville Vallgrens hem i Finland"

Olja på duk 35,5 x 27 cm.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

9 276 - 11 596 EUR

Lägg ditt bud
Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.
Proveniens

Professor Carl och fru Cecilia Benedicks (Carolina Benedicks-Bruces halvbror och svägerska); redaktör och författare Brita Hebbe (dotter till ovanstående); därefter i arv.

Övrigt

För ytterligare information om William Blair Bruce och auktionens samling målningar av konstnären vänligen se under kat nr 421.

Om auktionen
Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05