419
1192233

William Blair Bruce

(Kanada, 1859-1906)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
William Blair Bruce
(Kanada, 1859-1906)

"Skulptören Ville Vallgrens hem i Finland"

Olja på duk 35,5 x 27 cm.

Proveniens

Professor Carl och fru Cecilia Benedicks (Carolina Benedicks-Bruces halvbror och svägerska); redaktör och författare Brita Hebbe (dotter till ovanstående); därefter i arv.

För ytterligare information om William Blair Bruce och auktionens samling målningar av konstnären vänligen se under kat nr 421.