420
1192234

William Blair Bruce

(Kanada, 1859-1906)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
William Blair Bruce
(Kanada, 1859-1906)

Riksdagshuset i aftonbelysning

A tergo signerad W Blair-Bruce med dedikation "Per Hebbe och Brita Benedicks av W. Blair-Bruce". Olja på duk 26,5 x 34,5 cm.

Proveniens

Professor Carl och fru Cecilia Benedicks (Carolina Benedicks-Bruces halvbror och svägerska); redaktör och författare Brita Hebbe (dotter till ovanstående); därefter i arv.

För ytterligare information om William Blair Bruce och auktionens samling målningar av konstnären vänligen se under kat nr 421.