438
1184782

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 810 - 3 740 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

"Sommarnatt, replik"

Signerad Eugen. A tergo inskriberad av konstnären: "Replik av motivet sommarnatt 1895. Eugen" samt otydligt daterad 1901/1941(?). Olja på duk 25,5 x 39 cm.

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Konstnärskolonin på Tyresö", 8 juni - 15 september 2013, kat nr 23.

(red) Anna Meister, "Konstnärskolonin på Tyresö", utställningskatalog, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2013, avbildad i färg sid 99.