Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
44
1197209

KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, gustavianska.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris

Gråmålade och bronserade. Rak stoppad rygg krönt av vindruvsklase. Skuren dekor av pärlstav, fleuroner med kragade och kannelerade ben. Sitthöjd ca 40, höjd 100 cm. VILLKORAD FÖRSÄLJNING, karmstolarna med katalognummer 43, 44 och 45 ropas först ut i separata poster för att därefter erbjudas som en helhet med katalognummer 46. Ett vinnande bud på katalognummer 46 förutsätter ett bud som överstiger samlat klubbat belopp för katalognummer 43-45. Eventuella återrop prissätts till bevakningspriset.

Proveniens

Tidigare von Celsing, Fjellskefte, Södermanland.